menu
> Jak začít > Jak na bidding

Vše, co jste kdy chtěli vědět
o zbožových srovnávačích

Na internetu je nepřeberné množství zboží a lidé nechtějí
a nemají čas všechny e-shopy procházet a hledat tu
nejlepší nabídku. Od toho máme zbožové porovnávače.
Zbožové porovnávače jsou dnes pro většinu e-shopů
důležitým prodejním kanálem. Pro některé dokonce
hlavním.

Zbožové porovnávače

Proč inzerovat na zbožácích

Zbožové srovnávače shromažďují nabídky e-shopů a pomáhají uživatelům vyhodnocovat kvalitu jednotlivých nabídek. Nejde zdaleka jen o srovnávání cen, ale také o dostupnost, způsob dopravy a v neposlední řadě důvěryhodnost e-shopu.

Výhody pro uživatele

Uživatelé během krátké chvíle získávají potřebné informace, porovnávají zajímavé nabídky a rozhodují se o nákupu. Být na zbožových srovnávačích vidět tedy znamená být vidět při rozhodování uživatelů, kde utratí své peníze. Největšími zbožovými srovnávači u nás jsou Heureka a Zboží.cz.

Heureka

Na Heurece máte jako e-shopista možnost inzerovat buď ve FREE režimu nebo v PPC režimu. Inzerce ve FREE režimu je, jak název napovídá, zdarma. Znamená to ale, že se vaše nabídky zobrazují pouze ve fulltextovém vyhledávání, a to až jako poslední možnost vyhledávání (za nabídkami e-shopů inzerujícími v PPC režimu). Navíc nejsou spárované na produktové karty Heureky. Produkty ve fulltextovém vyhledávání Heureka řadí primárně dle relevance hledaného výrazu

a jedná se až o desítky podstránek, takže jsou produkty obtížně dohledatelné. V PPC režimu dochází k párování produktů do příslušných kategorií, kde jsou stejné nabídky e-shopů sdružovány na jednu stránku a řazeny dle ceny. Zde už se za inzerci platí a to konkrétně za každou návštěvu vašeho e-shopu z Heureky. Cena za tento jeden proklik do e-shopu se nazývá CPC (cena za proklik).

Zboží.cz

Zboží.cz funguje podobně s tím rozdílem, že zde neexistuje FREE režim. Nespárované nabídky (nezařazené v kategoriích Zboží.cz) zobrazené při fulltextovém vyhledávání jsou při prokliku ze Zboží.cz do e-shopu zpoplatněny (CPC = 1 Kč, pokud nebidujete). Na Zboží.cz e-shop tedy platí za prokliky do svého e-shopu jak ze zařazených nabídek (tzv. Detail produktu), tak z fulltextového vyhledávání.

Důležité pojmy

XML produktový feed

Jde o datový soubor, kterým e-shop posílá své produkty do zbožového srovnávače. Má danou strukturu, která se musí dodržovat. Posílají se v něm informace jako název produktu, URL, kategorie produktu, cena produktu, cena dopravy, dostupnost, obrázky, CPC a další. Pro každý srovnávač je nutné mít samostatný XML feed.

Bidování

Bidování znamená nastavování/přihazování/zvyšování ceny prokliku (CPC) ze zbožového srovnávače do vašeho e-shopu. Je založeno na principu aukce v reálném čase.

Detail produktu

Zde se zobrazují nabídky stejného produktu od různých e-shopů. Pokud je na Heurece/Zboží.cz založena karta produktu, mají e-shopy šanci se na ní se svou nabídkou tzv. napárovat a účastnit se srovnávání nabídek při prohlížení produktu uživateli.

Fulltext

Ve fulltextovém vyhledávání se zobrazují nabídky jednotlivých e-shopů na základě shody s vyhledávacím dotazem (zobrazují se produkty spárované na produktové karty i nespárované nabídky). Výsledky fulltextového vyhledávání jsou upozaděny za produktovými kartami a řadí se dle relevance hledaného výrazu. Na Zboží.cz je možné pořadí ovlivnit i bidováním. Výsledky fulltextového vyhledávání mohou být rozepsány na desítky stránek, proto je lepší mít maximum produktů napárovaných na produktové karty, zvýší se tak šance, že vás uživatelé na zbožových srovnávačích najdou při porovnávání nabídek.

Konverze

Prodej zboží. Jedna objednávka uskutečněná přes zbožový srovnávač = 1 konverze.

CPC

Cena za proklik (ze zbožového srovnávače na nabídku do konkrétního e-shopu). Cena za proklik se pohybuje v rozmezí desítek haléřů až po desítky korun.

PNO

Podíl nákladů na obratu. PNO vyjadřuje, kolik procent tvořily náklady na tržbách. Tedy pokud je u produktu PNO 5 % znamená to, že abyste dosáhli obratu ve výši 100 Kč, musíte investovat 5 Kč do propagace. Jestliže máte dále na daném produktu marži 10 %, zbylých 5 % tvoří zisk.

Jak na bidding

Certifikátem to začíná

V případě, že je e-shop držitelem certifikátu Ověřeno zákazníky, získává pravomoc měnit ceny za prokliky u svého zboží (platí pouze pro Heureku, na Zboží.cz není žádný certifikát podmínkou pro bidování). Bidováním, respektive nastavením ceny za proklik, můžete dosáhnout viditelnějších míst ve srovnávačích a zvýšit tak své konverzní šance. Čím vyšší cenu prokliku nastavíte, tím větší je vaše šance na zobrazení daného produktu na předních pozicích.

Možnosti bidování

Bidování probíhá buď přes administrační rozhraní příslušného zbožového srovnávače, nebo generováním výše CPC u jednotlivých produktů přímo do XML feedů. Bidování přes administraci zbožových srovnávačů je velmi pracné a v konečném důsledku neefektivní, jelikož nikdo nemá čas upravovat ručně CPC u tisíců produktů. Při bidování se navíc musí vycházet ze statistik a ty se na zbožových srovnávačích nacházejí zpravidla na jiné stránce, což bidování komplikuje. BiddingManager je proto vytvořen tak, aby se práce a čas strávený nad bidováním minimalizoval. Existují samozřejmě bidovací automaty, které všechnu práci odvedou za vás. Hodí se však jen pro určité e-shopy, třeba i kvůli větší nákladovosti.

Proč bidovat?

Cílem bidování je zvyšování obratu dosaženého při adekvátních nákladech. Jelikož e-shopy u svých nabídek CPC neustále mění, je nutné své nabídky také sledovat a upravovat. S BiddingManagerem to jde mnohem snadněji.

Ceník prokliků

Na Heurece se minimální ceny prokliků (bez bidování) v Detailech produktů řídí Ceníkem prokliků. Maximální cena za proklik činí 1000 Kč. Cena prokliku z výsledků fulltextového vyhledávání je plošně stanovena na 2 Kč (v případě FREE režimu je zde inzerce zdarma, ale upozaděna za nabídkami PPC režimu). Zboží.cz má plošně stanovenou cenu za inzerci bez bidování na 1 Kč a to jak v Detailech produktů, tak mimo ně. Maximální cenu prokliku lze stanovit na 500 Kč.

Heureka vs Zboží.cz

Heureka nabízí až 4 bidované pozice – v sekci „Heureka pro vás vybírá kvalitní obchody“. Dále se na Heurece zobrazuje na první stránce 10 nejlevnějších nabídek. Zbývající nabídky se zobrazí až po rozkliknutí. Zboží.cz nabízí až 3 bidované pozice a dále zobrazuje na první stránce 10 nejlevnějších nabídek (další po rozkliknutí). Jak jsme již zmiňovali, na Zboží.cz na rozdíl od Heureky (ve free režimu) platíte také za prokliky z fulltextového vyhledávání, výhodou ale je, že na Zboží.cz lze bidovat také v rámci fulltextu. Díky BiddingManageru můžete na Zboží.cz upravovat nabídky CPC zvlášť pro detail produktu a zvlášť pro fulltextové vyhledávání. Na Zboží.cz je také možné lépe propagovat nespárované produkty i unikátní nabídky (více se dočtete na blogu).

Jak dostanu bidovaná CPC do svého feedu, potažmo zbožového srovnávače?
Odpověď je jednoduchá, vložíte svůj XML feed do BiddingManageru. Ten dle vašeho nastavení vloží CPC do feedu a vytvoří výstupní XML feed, který je
totožný s vaším vstupním feedem. Navíc jsou v něm přidaná pouze CPC u produktů, které si přejete bidovat. Tento výstupní feed poté vložíte do příslušného
zbožového srovnávače. Jakékoliv další nastavení bidování v BiddingManageru se od té chvíle přenáší automaticky do rozhraní zbožového srovnávače.
Vyzkoušejte si kompletní balíček všech služeb na 14 dní zdarma!
VYZKOUŠET ZDARMA
Rychlý kontakt
Rychlý kontakt x